Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stejně jako vloni jsem s odstupem rekapituloval domácí desky roku 2020 a narazil na skvosty, u kterých tu chybí recenze. Takže, pojďme si to shrnout ve stručném seriálu, který nás provede deskami, co si stojí za to připomenout. Začínáme u těch nejostřejších tužek v penálu. Váže je k sobě tvrdost, ráznost a nesmlouvavost.
CONTRASTIC – Mamun
Vyvážený poměr brutality a zábavy. Skvěle plyne, četné žánrové úkroky nejsou šroubovány silou, decentní elektronika nevykazuje nemoci dlouhého zástupu jiných, jež se o spojení kytar a samplů u nás pokusili v minulosti. Ačkoliv tu rytmika má snahu kapelu popohánět grindovým bičem, kytary často přesvědčují, že jim není cizí rock’n’rollový přístup. Nijak to ale netupí ostrost a průraznost desky, spíše jí to dodává i jiné odstíny. Na otázku, zdali minulý rok na domácí extrémní scéně vznikla nahrávka, která by lépe vybalancovala nadhled, extrém, přístupnost a skvěle se poslouchající hudební nápady, odpovídám: Ne!
Štvou mě tyhle jihočeský Lenory. EP „Hra stínů“ vyšlo jen na vinylu, který tedy zdobí mou polici pod gramcem, ale jak to mám proboha poslouchat v autě? Na zastávce? V přírodě? Prostě si to nějak převeď. Však DIY! Žádný bandcampy. Žádný downloady. Jih je konzervativní. Překousnout a jít dál, protože i když z tohodle skřípete zubama, ta hudba je božská. „Hra stínů“ je potvrzení pozice vládců domácího thrashe. Riffové závody, nosný melodie v kytarách, funkční rytmika, štěkané vokály. V textech o píď slabší než předchozí kousky, ale to se dá přičíst tomu, že o dekádu starší hitovky prostě nastavily laťku až příliš vysoko. Na obhájení trůnu to s přehledem stačí. Chcete slyšet nejpřísnější domácí thrash? Tady je.
Dva nejlepší vokální kanály obklopené krutou partou, která nebere zajatce. Precizní a čistý řez do historie brutal death metalu a death-grindu. Žádná umolousanost nebo nečistota. Kobercové nálety kopáků a kytary dělící se o tlak s vokálem. Hity tu nejsou, ale kdo je potřebuje? Tady se o vtíravé melodice nesmlouvá. Řemeslně skvěle opracovaný drtikol, který staví na stylové ryzosti a textech, které jsou trochu přestřelené formou, ale významem míří přímo na solar. Projíždím si seznam všech domácích desek za rok 2020 a zjišťuji že lepší death metal tam není. Ale Žlába mě možná opraví, protože jsem možná neslyšel úplně všechno.
Většinou, když má kapela pojmenované skladby po hororech, tak mě míjí obloukem a je to tak naprosto v pořádku. Existují ale i výjimky jako je KANDAR. Není to tím, že by na rozdíl od jiných hororgrindů skladby pojmenované „The Shining“ nebo „Slugs“ reprezentovaly moji oblíbenou kinematografii. Je to jednoduše tak, že tuto omšelou a zoufale neoriginální žánrovou tématiku zadupává do země kulenakopávající grindcorové kladivo, které má potřebnou průraznost. Zvuk z Davosu dává desce srozumitelnost, výběr hostujících řvounů zase různorodost ve vokálních kreacích. Stopáž do dvaceti minut padne jak ulitá.
Koncerty ve vybydlených, rozpadajících se ruinách podnikatelského baroka, které majitelé opustili už v polovině devadesátek. Smrad vajgů, topících se v kelímku piva. Nekompromisní syrovost v projevu a neučesanost nápadů v textech i hudbě. Crust tu narazil do punku, který vyrostl na pokraji zahrady mezi plevelem. Žádná skladba nad dvě minuty. Záchvěvy ve stylu domácí FESTA DESPERATO. EP, které chřestí, má tu správnou rawpunkovou zastřenost ve zvuku a z melodií byly odříznuté všechny hezké části. Nejpichlavější, nejolezlejší a nejhrubší punk roku 2020.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.